Mel Gibson

Fortfarande ingen bokstav för den personen, kan du vara den första som skriver ett öppet brev på svenska till Mel Gibson.





Du kommer att meddelas via e-post svar på ditt brev. Bokstäverna inkludera en e-postadress ogiltig, för många stavfel, förtal eller kommentarer som strider mot lag kommer att raderas.

Mel Gibson, 0 öppna brev

Om Mel Gibson
Mel GibsonMel Colm-Cille Gerard Gibson, AO, född 3 januari 1956 i Peekskill, New York, USA, är en amerikansk skådespelare, regissör och producent.
Han föddes i USA men växte upp i New South Wales i Australien som sjätte barnet i en syskonskara på elva barn.
Gibson utbildade sig på universitetet i New South Wales (Sydney), där han uppträdde på det nationella dramatiska institutet med de framtida filmstjärnorna Judy Davis och Geoffrey Rush. Han delade rum på college med Geoffrey Rush. Mels bror Donal Gibson är också skådespelare.
Gibson är en av de största skådespelarna i actiongenren. Han fick ett genombrott och ådrog sig internationell uppmärksamhet genom Mad Max-filmerna 1979–85. Det riktigt stora genombrottet kom dock 1987 med hans roll i filmen Dödligt vapen. Efter det tog Gibsons karriär i Hollywood fart på allvar. Han bodde dock under flera år huvudsakligen i Australien, på en gård i New South Wales. På 1990-talet flyttade han till USA.
1995 var Gibson både regissör för, och huvudrollsinnehavare i, medeltidsfilmen Braveheart. För den fick han Oscars för både bästa film och bästa regi.
Under 2004 blev han uppmärksammad för den film, The Passion of the Christ, som han regisserat och producerat om Jesus. Filmens dialog är på arameiska och latin. Gibson är troende kristen och stödjer det republikanska partiet. Han tillhör sedevakantisterna[källa behövs] som anser att nuvarande påven i Rom inte följer den rätta läran.
På 1990-talet lyckades Gibson komma ur sin alkoholism och var under flera år nykter alkoholist. Den 28 juli 2006 greps han dock av polis för rattonykterhet under en färd genom Malibu. Poliserna som stoppade honom säger att han var rasande och han påstås ha yttrat antisemitiska kommentarer. Den påstådda antisemitismen har fått särskild uppmärksamhet eftersom vissa judiska företrädare redan 2004 menat att Gibson framställt judar på ett negativt vis i filmen The Passion of the Christ. Gibsons försvarare har dock exempelvis framhållit att även filmens huvudperson, Jesus, faktiskt var jude.
2009 spelade Gibson i filmen Edge of Darkness, vilket är hans första roll sedan 2002.
1980-2009 var Gibson gift med Robyn Gibson (tidigare Moore) och tillsammans fick de sju barn, Hannah (född 1980), tvillingarna Edward och Christian (födda 1982), William (född 1985), Louis (född 1988), Milo (född 1990) och Thomas (född 1999). Gibson har även dottern Lucia (född 2009) med Oksana Grigorieva, som också har en son från ett tidigare förhållande.

Enligt Wikipedia.Automatisk bild.

Mel Gibson film med Filmer.Kiao Skådespelare i följande filmer: Manusförfattare i följande filmer:

Kändisar > M > Mel Gibson