Ralf Edström

Fortfarande ingen bokstav för den personen, kan du vara den första som skriver ett öppet brev på svenska till Ralf Edström.





Du kommer att meddelas via e-post svar på ditt brev. Bokstäverna inkludera en e-postadress ogiltig, för många stavfel, förtal eller kommentarer som strider mot lag kommer att raderas.

Ralf Edström, 0 öppna brev

Om Ralf Edström
Ralf EdströmRalf Sigvard Edström, född 7 oktober 1952 i Degerfors i Värmland, (Örebro län), är en före detta svensk fotbollsspelare (anfallare), numera expertkommentator.
Edström kom fram i brukslaget Degerfors IF och gick senare till Åtvidabergs FF där han blev svensk mästare i fotboll 1972. År 1972 debuterade den unge Edström i landslaget och gjorde sensationellt tre mål mot Sovjetunionen i en match som slutade 4-4. Edström etablerade sig som Sveriges store anfallare och bildade under Världsmästerskapet i fotboll 1974 anfallspar med Roland Sandberg, som han redan spelat ihop med i Åtvidaberg. Under VM-slutspelet gjorde Edström fyra mål, bland annat ett berömt volleyskott mot de blivande världsmästarna Västtyskland.
I VM-kvalmatchen mot Norge på Ullevål i Oslo i Norge den 7 september 1977 tacklades Ralf Edström brutalt av den norske mittbacken Svein Grøndalen, vilket ledde till ett flera månader långt skadeuppehåll. Matchen vanns för övrigt av Norge med 2-1. Sedan Sverige hade kvalificerat sig till VM-slutspelet i Argentina spelade Edström i samtliga matcher (Brasilien, Spanien och Österrike), även om det var fråga om kortare inhopp.
Edström var proffs i Nederländerna (PSV Eindhoven), Belgien (Standard Liege) och Frankrike (AS Monaco). Från Nederländerna köptes han hem till IFK Göteborg för två säsonger i slutet av 70-talet. Efter tiden i Monaco, där han avslutade med en svår skada, var det meningen att han skulle spela för Örgryte men skadan gjorde att han aldrig representerade den klubben. Engelska wikipedia redovisar ju statistik på att Ralf spelade 3 säsonger I Ögryte IS 83-85, medan Svenska påstår att han aldrig representerade Örgryte?
Idag arbetar Edström som expertkommentator vid Radiosportens fotbollssändingar, vanligen i par med Lasse Granqvist. Edström har ofta intagit en kritisk inställning till Zlatan Ibrahimovićs insatser i landslaget. I samband med Sveriges kvalmatch till VM 2010 den 10 september 2008 mot Ungern på Råsunda kritiserade Edström "Ibras" insats å det kraftigaste. Ibrahimović svarade på kritiken genom att säga att Edström inte dög till annat än arbete i Ibrahimovićs trädgård. Edström har därefter blivit uppmärksammad för att han, på ett skämtsamt vis, presenterat sig som "trädgårdsarbetare Edström" på sitt mobilsvar.
Utöver arbetet i radion arbetar Edström med att samla in pengar till handikappidrotten.

Enligt Wikipedia.Automatisk bild.

Ralf Edström film med Filmer.Kiao Skådespelare i följande filmer:

Kändisar > R > Ralf Edström