Ingela Olsson

Fortfarande ingen bokstav för den personen, kan du vara den första som skriver ett öppet brev på svenska till Ingela Olsson.





Du kommer att meddelas via e-post svar på ditt brev. Bokstäverna inkludera en e-postadress ogiltig, för många stavfel, förtal eller kommentarer som strider mot lag kommer att raderas.

Ingela Olsson, 0 öppna brev

Om Ingela Olsson
Ingela Olsson född den 28 februari 1958 i Nybro, Småland, är en svensk skådespelare.
Olsson blev intresserad av att skådespel efter en ABF-kurs i Kalmar. Som artonåring reste Olsson till Paris och fångades av den stimulerande teateratmosfären vid Théâtre du Soleil och andra institutioner. När hon kom tillbaka till Sverige var hon med och bildade Teater Sargasso i Stockholm 1980 tillsammans med bland andra Rickard Günther. Gruppen bedrev sin verksamhet kollektivt och skådespelarna regisserade varandra. Man bjöd även in representanter från andra institutioner som Odinteatret i Oslo inspirerad av Grotowski. När Sargasso las ner frilansade hon bland annat vid Pistolteatern innan hon återförenades med Rickard Günther 1989 vid Teater Galeasen. Där fick hon uppmärksamhet för bland annat uppsättningar som Fassbinders Änglar eller Soporna, staden och döden (1995) och Solitärer (1996). Hon har gästspelat på Stockholms stadsteater, Parkteatern, Orionteatern, Dramaten (Fröken Julie, 2005) och radioteatern.
Hon har också gjort en del tv-roller som exempelvis sjuksköterska med bakgrund i det forna DDR i flera avsnitt av Rederiet (1993), läkare i Järnvägshotellet (2003), sarkastisk sjuksyster i C/o Segemyhr (2003) och jordnära vardaglig roll som fostermor i tv-serien En ö i havet (2003). 2008 sågs hon som Selma Lagerlöfs väninna Valborg Olander i Selma. Hon filmdebuterade 1989 i Annika Silkebergs Ömheten.
Olsson nominerades för bästa kvinnliga biroll för sin tolkning som Inger i Så som i himmelen 2004 och mottog Dramatens vänners stipendium 2007.

Enligt Wikipedia.

Ingela Olsson film med Filmer.Kiao Skådespelerska i följande filmer:

Kändisar > I > Ingela Olsson